• Huge-IT Slider
Kam v blízkom okolí ?

Jenkovce sú malou obcou v okrese Sobrance. Ležia vo východnej časti Východoslovenskej nížiny. Po prvý raz sa obec spomína už v roku 1288. Súčasťou Jenkoviec je aj veľmi zaujímavý technický počin ktorým je elektrický mlyn postavený ešte v roku 1844. Jedná sa o murovaný mlyn postavený v štýle ľudového staviteľstva. Technický je to dvojpodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom. V januári 1988 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a dodnes je tento mlyn v pôvodnom stave.

Ak by ste radi navštívili túto pamiatku nájdete ju v obci pod súpisným číslom Jenkovce 167. Do pozornosti dávame aj mnohé iné pamiatky a zaujímavosti v okrese Sobrance, ktoré určite oceníte.

Furmanské preteky sa každoročne organizujú priamo v areáli Sobraneckých kúpeľov. Tieto preteky patria do TOP udalostí Košického samosprávneho kraja, ktoré sa konajú už deviaty rok po sebe. V tomto roku mali dokonca rekordnú účasť takmer desaťtisíc návštevníkov.

V súčasnosti sa v areáli kúpeľov nachádzajú viaceré prirodzené zdroje minerálnych vôd v prameňoch Hlavný prameň, Očný prameň, Horná Okenca, Dolná Okenca a v hydrogeologických vrtoch TMS-1, TMS-2 a TMS-3. Iné hydrogeologické vrty so zistenou minerálnou vodou boli postupom času zlikvidované. Samotná minerálna voda v existujúcich zdrojoch v Sobraneckých kúpeľoch podľa klasifikácie STN 86 000, resp. podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 212/200 Z. z, je prírodná silne mineralizovaná, chloridová, sódna, sulfánová voda, so zvýšeným obsahom fluóru, slabo kyslá, izotonická, studená. V jednotlivých prirodzených prameňoch a umelo získaných zdrojoch sa tieto parametre od seba mierne odlišujú ako to je uvedené nižšie v článku. 

Jovsianska hrabina sa nachádza na úpätí Vihorlatských vrchov na priesečníku rovnomennej obce Jovsa a pahorkatiny národnej prírodnej rezervácie.

Asi 11 km od Sobraneckých kúpeľov cez obec Tibava smerom na východ pri malebnej dedinke Kolibabovce, sa rozprestiera vodná plocha nádrže, často označovaná aj ako revír na lov rýb.

Plavbu výletnou loďou na Šírave je možné absolvovať len v letných mesiacoch od Júla do Augusta, výnimočne, ak to dovoľuje počasie tak aj dlhšie.

Thermal Šírava Spa Resort nachádzajúci sa na východnom Slovensku priamo v rekreačnej oblasti Zemplínska šírava - oblasť Kaluža. Je to jediný termálny park na východnom Slovensku. Thermalpark je situovaný medzi okresnými mestami Sobrance odkiaľ je vzdialený 21 km a z Michaloviec je to len 10 km.

Lezecká skala známa ako Skalka Vinné nachádzajúca sa v rovnomennej obci Vinné bola objavená len v roku 2004. Lezecká skala je zložená z vulkanickej horniny známej ako andezit.

Vinné jazero, alebo nazývané aj Vinianské jazero leží v južnej časti Vihorlatských vrchov. Vinné jazero je vodná nádrž ležiaca blízko Michaloviec. Jazero sa nachádza len 2 km od obce Vinné a je položené medzi vrchmi Šutová, Marečková, Bogdanka a Senderov.

Zemplínska šírava je nielen vyhľadávanou rekreačnou oblasťou aj preto ju navštevujú rybári z celého Slovenska, ale aj zahraničia.

Ak chcete mať nádherný výhľad na celú Šíravu určite musíte navštíviť miesto Senderov, ktoré v sebe ukrýva zrúcaninu kostolíka a preto je vyhľadávaným turistickým miestom. Malý kostolík, ktorý stál na tomto mieste sa z neho zachovali len nadzemné murované časti.

Je druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku podľa rozlohy a treťou najväčšou na Slovensku podľa celkového objemu vody po Oravskej priehrade a Liptovskej Mare. V 80-tých rokoch bola veľmi obľúbenou a vyhľadávanou turistickou destináciou kde chodili ľudia ako k moru namiesto Chorvátska, či Bulharska aj preto sa Zemplínska Šírava zvykne nazývať Slovenským morom.

Viniansky hrad je zrúcaninou gotického hradu z druhej polovice 13. storočia. Nachádza sa medzi obcami Vinné a Trnavou pri Laborci v Michalovskom okrese. Hrad bol postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov. Jeho nadmorská výška je 325 m. n. m. Z vrcholu hradu je jedinečný výhľad na Východoslovenskú nížinu, Zemplínsku Šíravu a takisto je možné vidieť aj mesto Michalovce. V prírodnej rezervácii Viniansky hradný vrch sa vyskytuje obrovské množstvo vzácnych druhov flóry a fauny so 4. stupňom ochrany prírody. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Novozaložený jazdecký klub Klokočina sa nachádza 20 km od Sobraneckých kúpeľov vo svojom novom areáli pri obci Klokočov. Bol vybudovaný zo starého hospodárskeho dvora, z ktorého sa postupne tvorí a rozširuje jazdecký areál.

Obec Tibava sa nachádza v miernom podnebí Východoslovenskej nížiny necelých 11 km od ukrajinských hraníc a je len 6 km vzdialená od Sobraneckých kúpeľov. Tradícia vinohradníctva v tejto oblasti siaha až do 15. storočia do roku 1413, kedy sa objavili prvé správy o tunajších viniciach.   Avšak dávna tradícia vinohradníckej a vinárskej činnosti začala ožívať až po roku 1952.

Dedinka ku ktorej sú Sobranecké kúpele najbližšie a dokonca kúpele aj veľkú časť histórie patrili do chotára obce sa nazýva Horňa.

Strana 1 z 2

O Sobraneckých kúpeľoch

Sobranecké kúpele - Wellness and SPA resorts 

Sobrance, 073 01

+421 000 000 000

 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.